Strona Główna

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Poprzedni temat «» Następny temat
Lekarz BBT
Autor Wiadomość
Leszek Szendzie 

Wysłany: Sob Lip 30, 2011 5:19 pm   Lekarz BBT

Drogie Kolezanki i Koledzy, Kolarze Uczestnicy BBT 2011.

Jako lekarz BBT 2011 czuje sie w obowiazku podzielic sie z Wami moimi wrazeniami z Maratonu, a przede wszystkim podziekowac Wam, ze obdazyliscie mnie zaufaniem i powierzyliscie mi tak zaszczytna funkcje lekarza maratonu.

Byl to moj pierwszy BBT. Chcialbym Wam podziekowac za Wasza cierpliwosc, wytrwanie, zacietosc w dazenu do wyznaczonego celu pomimo takich trudnosci jak deszcz, zimno i nocne ciemnosci. Musieliscie sie zmagac nie tylko z przyroda ale przede wszystkim ze samym soba aby pokonac bole miesni, stawow, sciegien, zmeczenie i ogolne wyczerpanie glownie psychiczne. Jestem dla Was pelen podziwu i uznania.

Przez pierwszych 300 km do Bydgoszczy jechalem z Wami, przygladajac sie Wam i podziwiajac Was z bliska. Potem z racji moich czynnosci i wynikajacej umowy z Organizatorami Maratonu bylem zmuszony moj rower zaparkowac na dachu samochodu i dalsze kilometry spedzic za jego kolkiem.

Wiem ze nie spaliscie 2 noce, pedalujac dzielnie do wyznaczonego celu. Ja tez tyle samo czasu spedzilem za kierownica samochodu. Jadac za Wami w nocy, staralem sie Wam czasem przez jakis odcinek trasy oswietlac droge swiatlami mojego samochodu bo czulem sie zwiazany razem z Wami na dobre i na zle. Czulem sie za Was odpowiedzialny na kazdym kilometrze bo wiedzialem, ze Wy tego potrzebujecie i to Wam pomaga.

Wielkie uznanie nalezy sie tez Organizatorom BBT bo sam sie domyslam ile trzeba bylo wlozyc trudu, poswiecic czasu, ile trzeba bylo przeprowadzic rozmow z roznymi instancjami i na roznych szczeblach aby ten Maraton mogl sie potoczyc przez cala Polske.

Chcialbym teraz wymienic glowne dolegliwosci, podczas ktorych konieczna byla moja interwencja. Pod tymi dolegliwosciami wymieniam zaraz przyczyny, jakie z mojego punktu widzenia do tego doprowadzily oraz wnioski na przyszlosc. Te wnioski sa po to, aby tych dolegliwosci w nastepnych maratonach uniknac lub je zminimalizowac.
Podczas calego Maratonu mialem okolo 30 – 40 interwencji lekarskich.

Do glownych dolegliwosci nalezaly:

1. Bole stawow kolanowych albo po stronie zewnetrznej, albo po stronie wewnetrznej.
Przyczyna: oddzialywanie zimna i zimnego deszczu.
Wniosek na przyszlosc: ciepla odziez ( nakolanniki, nogawki i ich zmana, gdy sa mokre ). Stosowanie specjalnych kremow rozgrzewajacych dla kolarzy na zla pogode.

2. Bole sciegna Achillesa, obustronne lub jednostronne lacznie z pojawieniem sie plynu wysiekowego.
Przyczyna: oddzialywanie zimna i zimnego deszczu. Nadmierny wysilek i zle ustawienie stopy w stosunku do osi pedalu.
Wniosek na przyszlosc: ciepla odziez ( nogawki, skarpety i ich zmana, gdy sa mokre ). Analiza ustawienia stopy wzgledem osi pedalu.

3. Bole w okolicy karku i miesni grzbietu.
Przyczyna: oddzialywanie zimna i zimnego deszczu. Zla pozycja na rowerze.
Wniosek na przyszlosc: ciepla odziez, analizy geometrii roweru, wielkosc ramy, wysokosci siodla, kierownicy i ich ustawnienie.

4. Obtarcia naskorka w okolicy siedzenia
Przyczyna: oddzialywanie zimna i zimnego deszczu. Dlugotrwaly kontakt siodla i spodenek z wkladka na skore w tej okolicy.
Wniosek na przyszlosc: stosowac specjalne tluste kremy i masci tuz przed startem i podczas maratonu na okolice skory narazonej na uraz.

5. Cialo obce w oku
Przyczyna: Niewlasciwe okulary kolarskie lub ich brak.
Wniosek na przyszlosc: odpwiednie, dopasowane okulary i ich noszenie takze w nocy

6. Powierzchowne obtarcia naskorka w okolicy kolan, lokci barkow i okolicy miednicy.
Przyczyna: upadki na szosie spowodowane brakiem koncentracji i przemeczeniem
Wniosek na przyszlosc: uwazna jazda i wlasciwa ocena wlasnych mozliwosci

7. Dolegliwosci zoladkowo jelitowe.
Przyczyna: zle i nieregularne odzywianie i przyjmowanie plynow zarowno przed jak i podczas Maratonu.
Wniosek na przyszlosc: regularne przyjmowanie pokarmow stalych i plynnych przed Maratonem jak i podczas jego trwania, nie czekac az glod i pragnienie sie zamelduje. Tym zjawiskom nalezy zapobiegac, wychodzic im na przeciw. Jesc i pic regularnie.

8. Ogolne wyczerpanie fizyczne i psychiczne.
Przyczyna: zle przygotowanie kondycyjne i psychiczne do Maratonu. Zle odzywianie zarowno przed jaki i podczas Maratonu.
Wniosek na przyszlosc: dlugotrwale i gruntowne przygotowanie zarowno kondycyjne jak i mentalne do Maratonu. Regularne przyjmowanie pokarmow stalych i plynnych przed i podczas Maratonu.

9. Wychlodzenie organizmu.
Przyczyna: zla odziez tulowia, konczyn gornych i dolnych jak i glowy
Wniosek na przyszlosc: stosowna odziez chroniaca zarowno przed zimniem, deszczem ale tez przed zimnym wiatrem.

10. Bolesne oddawanie moczu i bole w okolicy krocza.
Przyczyna: zle ustawienie siodelka.
Wniosek na przyszlosc: poprawne ustawienie siodeka w plaszczyznie poziomej i pionowej

Zegnajac sie zycze Wam, dobrej kondycji, rozwaznej i bezwypadkowej jazdy, dobrej pogody, pomyslnych wiatrow, ktore wieja zawsze w plecy, jak najmniej dolegliwosci stawow, sciegien, dobrego odzywianie sie podczas jazdy i obyscie zawsze dotarli calo i zdrowo do wyznaczonego celu. Organizatorom BBT zycze dalszych tak udanych edycji Maratonow.

Z powazaniem

Dr.n.med. Leszek Szendzielorz
Lekarz BBT 2011

Poziom: 1 HP   0%   0/18
   MP   100%   8/8
   EXP   33%   3/9
Krzysiek 

Wysłany: Nie Lip 31, 2011 9:55 pm   Re: Lekarz BBT

dziękujemy za cenne informacje !

Poziom: 8 HP   0%   0/159
   MP   100%   76/76
   EXP   42%   8/19
maf 

Wysłany: Pon Sie 01, 2011 4:18 pm   

Leszek,
dzięki za opiekę i wsparcie. Myślę, że niejednego zawodnika tabletki od Ciebie uratowały od wycofania się.
Osobiście dorwał mnie ból w kolanie po stronie zewnętrznej. Przed Wsolą nie mogłem już się prawie wypiąć i stanąć na nogi tak bolało. Tabletki przeciwbólowe załagodziły sprawę i pozwoliły na w miarę komfortowe kontynuowanie jazdy.
Co ciekawe bardzo dużą i natychmiastową ulgę kolanu przyniosło mi posmarowanie się w Lipniku maścią rozgrzewającą. To tyła maść KRAUTERHOF?

Poziom: 3 HP   0%   0/44
   MP   100%   21/21
   EXP   66%   6/9
Sponsor forum

Dolaczyl: 30 Sie 2006
Skad: Internet

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi